Възпитаник на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Завършва специалностите "Балетна режисура" и "Балетна педагогика" и магистърска степен Артмениджмънт. Той е премиер-солист на Националния балет. Печели Първа награда за най-добър танцов партньор в Международния фестивал на изкуствата Фивидзано, Италия, 2002 г. Носител е на Специалната награда на международния балетен конкурс „Барокова Сицилия” 2006, Модика, Италия. През 2006 г. е удостоен е с почетен медал от Академия “Бъдещето на България” за творчески постижения в областта на балета През 2010 г. получава и Голямата награда на XIV Национален балетен конкурс „Анастас Петров”, както и „Кристална лира” на СБМТД. Репертоарът му включва водещи партии в балетите: „Пролетно тайнство”, „Жизел”, „Лебедово езеро”, „Дон Кихот”, „Лешникотрошачката”, „Козият рог”, „Зорба гъркът”, „Ромео и Жулиета”, „Копелия”, „Силфида”, „Кармен”, „Дамата с камелиите”, „Сюита в бяло”, „Пахита”, „Шехерезада” и др.
МИЛЕНА И КОСТАДИН ГОСПОДИНОВИ
Създатели и ръководители на фолклорен танцов клуб „Чанове“
Завършват първия випуск на специалност „Артмениджмънт“ и темата на дипломната работа на Костадин Господинов е свързана със създаването и развитието на клуб по български народни танци. Възоснова на тази разработка след дипломирането си през 2005 г. те създават клуба по български народни танци "Чанове". Клубът има филиали в осем български града - София, Варна, Бургас, Русе, Пловдив, Стара Загора, Елин Пелин и Чирпан. През 2007 година участват в създаването на първия по рода си видео „Самоучител по български народни танци", реализиран в две части.През 2008 година, заедно с horo.bg поставят началото на традиционния общобългарски събор на любителите-хороигралци „Празник на хорото", който се провежда в Албена. През 2010 година, създават първото българско фолклорно онлайн радио "Чанове", което свири само българска народна музика. Година по-късно заедно с horo.bg създават първата българска Хоротека - денонощна фолклорна дискотека „Клуб на Хорото". Една от последните им инициативи е стартирането на "Клуб по балкански народни танци" в пет български града.
ГАЛИНА ГАВРАИЛОВА
Основател на международен фолклорен фестивал „Море от ритми“ в гр. Балчик и артистичен директор на Сдружение с нестопанска цел „За Балчик”. Хореографски възпитаник на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив тя завършва и магистърска специалност „Артмениджмънт“. Не веднъж при редовните си участия с доклади в Научнопрактическата конференция „Управленски и маркетингови проблеми в изкуството“ тя подчертава, че специалността е надградила нейните познания и е дала допълнителни умения при взимане на трудни решения и решаване на проблеми в хода на нейната управленска работа.
EВГЕНИ НЕДЕВ Директор на Градска художествена галерия – гр.Габрово
Художникът Евгени Недев спечели конкурса за директор на художествена галерия „Христо Цокев“ с представената си концепция за развитие на галерията след придобиване на магистърска степен „Артмениджър“ от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Той успешно развива и управлява фонда на един от най-ценните трезори на България гр. Габрово. Управление на богатство от над 3000 творби - живопис, графика, скулптура, иконопис, приложно изкуство, и на 3000 квадратни метра изложбена площ, за да показва това богатство на изобразителното изкуство чрез иновативни проекти, с което може да се гордее един град и общност.
ВИКТОР БОЙЧЕВ Директор на Българския културен институт в Москва
Повече от 20 години Виктор Бойчев е директор на Държавен куклен театър – Пловдив. Възпитаник е на магистърската специалност „Артмениджмънт“ при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Има защитена докторска степен. Той е първият носител на Специална награда "Пловдив" за изключителни постижения и цялостен принос в област „Култура и изкуства“. През 2021 г. печели конкурс за директор на Българския културен институт в Москва, Русия.
ДАРИН ПЕТКОВ Директор на Държавен куклен театър – Стара Загора
Завършил НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ със специалност „Актьорско майсторство“. Магистър е по „Артмениджмънт“ от Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“, гр. Пловдив. След завършването си започва работа като актьор във Варна, където прекарва 10 години. От 1 април 1998 г. до днес е директор на Държавен куклен театър – Стара Загора. Основател на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „ПИЕРО“. Под негово ръководство старозагорският куклен театър заема водещо място сред културните институти в цялата страна.
МИРЕЛА КАРАДЖОВА
Родом от Бургас, родния град на Апосотол Карамитев. Завършва магистърската програма по PR на арторганизации в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. След завършването си работи в Димитровградския куклен театър като като PR. „Димитровградският театър ми даде възможността да надникна зад кулисите на театралното изкуство, а това винаги е интересно за човек, който е от друг професионален бранш. Оставам с незабравими спомени от този период и магистърската специалност изключително много ми помага в професионалния ми път на развитие“, споделя Мирела Караджова. Доброволно работи за световни хуманитарни организации и често пътува по света за да помага на нуждаещи се деца. Артистичният й псевдоним е Mirella Ka. Тя е най-младата българка, излагала своя картина в Лувъра. През 2011 г. участва и в Годишния салон на френската асоциация по изящни изкуства под патронажа на президента Саркози.
ПЕТЪР ВЛАЙКОВ
Актьор, драматург, магистър по артмениджмънт и директор на Държавен куклен театър – Пловдив. Роден е през 1983 година в Пловдив. Завършва “Актьорско майсторство” в ПУ „Паисий Хилендарски“ в класа на проф. д-р Елисавета Сотирова и доц. Лео Капон. От дипломирането си през 2011 година преподава във висшето учебно заведение като асистент на Капон. Петър Влайков е част и от трупата на хасковския драматично-куклен театър “Иван Димов”. Дипломира се като магистър по артмениджмънт през 2017 г. Няколко години след това става заместник директор на Държавен куклен театър – Пловдив. Петър Влайков поема ръководството на Пловдивския куклен театър след спечелен конкурс на Министерството на културата в началото на март 2020 г..
ЦАНИСЛАВ ПЕТКОВ диригент и ръководител на Струнен оркестър – гр. Хасково
Роден в гр. Русе. С профил пиано завършва НУМСИ „проф. Панчо Владигеров” – гр. Бургас в класа на Юлия Ненова. Участва в майсторски класове на проф. Паоло Поличи /Италия/, проф. Тамара Подубная /Русия/, проф. Марина Капацинская /България/, проф. Панчо Владигеров /Германия/ и други. През 2009 г. е приет в НМА „проф. Панчо Владигеров”, а през 2010 г. профилира оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков. Още като студент с премиерата на мюзикъла „Достатъчно” прави своя дебют на сцената на Националния музикален театър „Стефан Македонски”. През сезон 2013/2014 е стажант-диригент на Симфониета – гр. Видин. От 2015г. е художествен ръководител и главен диригент на Камерен Оркестър – гр. Хасково, а от 2017г. -диригент и в Държавна Опера Бургас. През 2020 се дипломира като магистър по артмениджмънт в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. В Хасково младият диригент го наричат „Сезона на надеждата“. Не само заради работата му с музикантите, но и заради мисионерската задача, на която дава сериозен старт - да популяризира класическата музика сред подрастващите.
ДИМА МИНЧЕВА ЙОРДАНОВА
Завършила специалност ПОМ през 2014 г. със специален предмет класическо пеене. В момента е ръководител и диригент на хора за многогласно народно пеене в читалище "Светлина 2000" с. Кортен, община Нова Загора. Получила е редица отличия и грамоти за високи художествени стойности и представяне на ръководения от нея колектив. Дима желае успешна реализация на всички колеги.
ДИМИТРИНА НИНОВА
Наш успешно реализирал се възпитаник, завършила АМТИИ през 1988 година, специалност Педагогика, Преподавател по пиано и Преподавател по естетика. Пиано е завършила при проф. Роксана Богданова, хармония при проф. Пламен Арабов, курсов хор при доц. Иван Димов, дирижиране на курсов хор при доц. Чапликов. В момента преподава пиано и е корепетитор на цигулари, виолисти, тромпетисти и челисти в Остин, Тексас. Била е главен пианист в една от най-големите цървки на Тексас - St. William`s Catholic Church, Round Rock, Texas.
ДЖОРДЖИЯ НИКОЛОВА
Концерт на Джорджия Николова във Виена от класа на преподавател по орган Стефан Далчев, изучаваща композиция при проф. д-р Велислав Заимов в АМТИИ – Пловдив.
МАРЧЕЛА ЕПРЕМ ЧИВИДЖИЯН
Завършила АМТИИ – Пловдив, през 1991 година, специалност "Музикална педагогика" Сега работи в НУИ "Проф. Веселин Стоянов" гр. Русе като преподавател по пиано и корепетиция - старши учител и ръководител група "корепетитори". Учениците и са носители на награди от международният конкурс за млади изпълнители на класически музикални инструменти Перник, националните конкурси "Мила Михайлова" - Варна, Върбан Върбанов - Бургас, "Имена от бъдещето" Русе, "Орфеево изворче" Калофер, "Франц Шуберт" Русе, "Светослав Обретенов" Провадия. Марчела Чивиджиян е носител на награда "Русе" 2012 г. и награда "Будител" в категория "Партньорство" 2016 г.
САШКА МАРКОВА ЧЕНКОВА-ПЕТРОВА
Главен учител в НУФИ "Филип Кутев" гр. Котел. Завършва АМТИИ – Пловдив през 1982 г., специалност Музикален фолклор. Има редица усппешно реализирани публикации и спечелени награди в България и на международната сцена.
ВАЛЕНТИН ИВАНОВ
"Българска народна хореография" - Випуск 2016.
- Преподавател по хореография в 155 ОУ "Кирил и Методий"- София;
- Преподавател по хореография в 55 СОУ "Петко Каравелов" - София;
- Художествен ръководител на ФА"Вихрен" - София;
- Художествен ръководител на ДТС "Изворчета" - община Челопеч;
- Художествен ръководител на Клуб за народни танци "Хармония" - община Челопеч;
- Организатор на ежегодния Международен фолклорен фестивал "Златен прах" - община Челопеч;
- Редактор в Нова ТВ.
ТЕОДОР ДИМИТРОВ
Теодор Димитров е създател и хореограф на формация "Димитров" /основана 2017-та година/. Завършва АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив Специалност "Български народни танци" - магистратура /2017/2018/. За този кратък период от време състава се налага в национален план със специфичен стил на танцуване и атрактивно изпълнение. Това се дължи на сложната авторска хореография на Димитров, която е изтанцувана от деца в пълен синхрон със завладяващо сценично присъствие.
Интересен факт е, че формация "Димитров" е първата и единствена в България мъжка танцова формация, както и е най - концертиращия детски колектив у нас – с над 150 участия на година. Момчетата имат завоювани над 20 първи места на национални и международни фестивали и са европейски и световни шампиони по танцов фолклор. Всичко това е доказателство за особената уникалност на състава, постигната от 25 – годишния хореограф, който има 25 възпитаници от Нова Загора и Стара Загора.
Награди и постижения на Теодор Димитров:
Награда - Приз "Веста 2019" в категория "Музика" от НЧ "Д.П.Сивков – 1870";
Награда от сдружението на танцовите дейци в България. /2019/;
Награда от Ротари клуб - Нова Загора за принос в областта на културата. /2019/;
Награда "Успял млад новозагорец за 2019г." от община Нова Загора на церемонията "Личност на годината";
Множество първи места и специални танцови награди на национални и международни фестивали и форуми с "Формация Димитров". /2018 - 2019/;
Димитров беше избран за областен координатор на хореографите от АХБ /Асоциация на хореографите в България/ за Стара Загора, Казанлък и Нова Загора. /2019/